Mercedes-Benz automaatkäigukastid

Mercedes-Benz automaatkäigukastid

Kuna selle automargi ajalugu on väga pikk ja erinevaid tüüpe käigukaste palju, toome lühiülevaate hetkel levinumatest käigukastidest, millel on 5 ja rohkem käike. Lisaks toome ära ka soovitusliku õlivahetuse intervalli ning õli tüübi, mida tuleks kasutada.

Uuri lähemalt

3 käiguvahetusega seotud müüti

3 automaatkäigukasti õlivahetusega seotud müüti

Müüdid on midagi, millega peavad võitlema iga valdkonna spetsialistid. Ikka leidub keegi, kes nö teab paremini, ja ka neid, kes neid paremini teadjaid usuvad. Lükkame kolm kõige levinumat müüti nüüd järgemööda ümber.

Uuri lähemalt

Miks on vaja käiguaksti hooldada

Miks on vaja automaatkäigukasti hooldada?

Lühidalt öeldes on käigukasti vaja hooldada, sest selle sees olev õli kulub ära. Kõlab võibolla imelikult, aga kui sa edasi loed, saad teada, mis automaatkasti õliga täpsemalt juhtub. Pärast seda pole selles sinu jaoks enam midagi imelikku ja võibolla mõtled oma auto käigukasti hooldusele isegi.

Uuri lähemalt

Mis on automaatkäigukasti õli friktsiooniarv ehk hõõrdetegur

Mis on automaatkäigukasti õli hõõrdetegur?

Sidurite eluiga ning maksimaalne võimekus jõudu mootorist ratasteni edasi kanda, sõltub peamiselt ketaste omavahelisest hõõrdekarakteristikast. Seega, sidurite omavaheline haakuvus on kriitilise tähtsusega ja üks olulisemaid käigukasti omadusi.

Uuri lähemalt

Mida teha, kui automaatkäigukast on katki

Mida teha, kui automaatkäigukast on katki

Pöörake tähelepanu auto vanusele ja väärtusele (hind praegu katkise käigukastiga ja hind korras käigukastiga). Oluline on kaaluda erinevaid variante ning KINDLASTI hinnata KOGU rahalist kulu ja samuti ka ajakulu!

Uuri lähemalt

Õlitase käigukastis ja kuidas seda kontrollida

Õlitase käigukastis ja kuidas seda kontrollida

Piisav käigukasti õlitase on nagu A ja O – see on absoluutselt vajalik, et käigukast saaks töötada! Käigukasti õlipump peab saama vabalt õli imeda nii külmalt kui kuumalt, nii kurvis sõites kui ka maastikul kaldu olles. Käigukasti õli on nagu vereringe, ilma selleta ei toimi käigukastis miski.

Uuri lähemalt

7 küsimust käigukasti hooldusettevõttele

7 küsimust käigukasti hooldusettevõttele

Kindlasti on Eestis mitmeid usaldusväärseid ettevõtteid, aga on ka neid, kellest tasuks ehk eemale hoida. Anname mõned soovitused, kuidas terad sõkaldest eristada.

Uuri lähemalt

Automaatkäigukast ja käigukastide tüübid

Automaatkäigukast ja käigukastide tüübid

Kõigil käigukastidel on üks ühine joon – erinev ülekandekiirus sõltuvalt vajadusest ning võimalus muuta veosuunda (tagurpidi käik). Käigukaste on tegelikult väga erinevaid tüüpe ning õige levinum on nende eristamine selle järgi, kas käigu vahetamise hetkel veojõud katkestatakse või mitte.

Uuri lähemalt

Variaatorkäigukast (CVT – Continuosly Variable Transmission)

Variaatorkäigukast (CVT – Continuosly Variable Transmission)

Variaatorkäigukasti konstrueeris tegelikult Leonardo da Vinci juba 1490. aastal. Esimese patendi võttis seevastu Daimler ja Benz 1886, aga populaarseks sai ta alles 1950-ndatel, kui Hollandi firma van Doorne tutvustas ilma käikudeta käigukasti enda DAF bussidel.

Uuri lähemalt

Topeltsiduriga käigukast (DCT ehk Dual-Clutch Transmission)

Topeltsiduriga käigukast (DCT ehk DSG)

DSG käigukastide ajalugu ulatub juba enne Esimest Maailmasõda, kuid esimesed toimivad käigukastid valmistati 1980ndatel võidusõiduautodele. Viimasel kümnendil on see käigukasti tüüp teinud väga tugeva tõusu ja suurendanud enda osakaalu turul.

Uuri lähemalt

Planetaar automaatkäigukast

Planetaar-automaatkäigukast

Tegemist on kõige keerukama käigukasti tüübiga, kus on kasutusel erinevad hammasrataste mehhanismid (planetaarid), mille abil saavutatakse erinevad ülekanded ehk käigud.

Uuri lähemalt

Mis asi on ATF? Miks on automaatkäigukastis üldse õli vaja?

Käigukasti õli ei ole tavaline õli, vaid pigem väga erinevate koostisosadega kokteil. Seetõttu kasutataksegi inglise keeles lühendit ATF (automatic transmission fluid) ehk automaatkäigukasti vedelik.

Uuri lähemalt

Milleks eelneb automaatkäigukasti õlivahetusele kontroll

Milleks eelneb automaatkäigukasti õlivahetusele kontroll?

Käigukasti hooldus ei ole kindlasti imeravi käigukasti kordategemiseks. Samas iga häire käigukastis ei pruugi olla veel seotud rikkega, vaid võib olla põhjustatud ka vananenud õlist. Õige hooldusega võib pehmendada juba õli enda kulumisest või ka käigukasti kulumisest tingitud hälbeid.

Uuri lähemalt

solenoidid, mehaatroonika plokk, hüdraulika plokk

Automaatkäigukasti tarkvara – mis sellest oleneb

Käigukasti tööd juhib arvuti, mis kooskõlas mootorist tuleva infoga otsustab, mis käik, millal ja kuidas lülitada. Tundub lihtne? Paraku muutub käigukasti olukord ajas pidevalt, mis teeb selle päris keeruliseks.

Uuri lähemalt

solenoidid, mehaatroonika plokk, hüdraulika plokk

Hõbenoole seadmepark

Hõbenool kasutab enda töös spetsiaalseid automaatkäigukastide hooldus- ja remondiseadmeid. Anname lühiülevaate, alustades keerulisemast ja liikudes lihtsama poole.

Uuri lähemalt

10 nõuannet kasutatud käigukasti ostjale

10 nõuannet kasutatud käigukasti ostjale

Kui oled otsustanud kasutatud käigukasti osta ja oled teinud hinnaarvestuse, siis siin on sulle 10 nõuannet, mida jälgida tasuks.

Uuri lähemalt

Kasutatud käigukast remondi asemel

Kasutatud käigukast remondi asemel?

Kasutatud käigukast on mõnel juhul remondist mõttekam, ent peaksid endale põhjalikult selgeks tegema, mida seda soetades silmas pidada.

Uuri lähemalt

Automaatkäigukasti remondi hind ja selle kujunemine

Automaatkäigukasti remondi hind ja selle kujunemine

Käigukasti remondi hinna moodustavad kolm suurt gruppi: käigukasti maha ja peale monteerimine, käigukasti avamine ja komplekteerimine ning käigukasti varuosad ja kuludetailid.

Uuri lähemalt

Võõrvedelik (vesi või jahutusvedelik) käigukastis!

Võõrvedelik (vesi või jahutusvedelik) käigukastis!

Kuidas satub võõrvedelik käigukasti, kuidas seda kontrollida ning mida sellisel juhul ette võtta?

Uuri lähemalt

millest tekivad peamised automaatkäigukasti vead

Millest tekivad peamised automaatkäigukasti vead?

Enamus automaatkäigukasti vigadest on tingitud vananenud õlist ehk olukorrast, kus õli mõni omadus on üle kriitilise piiri.

Uuri lähemalt

Kui pikk on automaatkäigukasti eluiga

Kui pikk on automaatkäigukasti eluiga?

Sellele küsimusele on väga raske vastata. Autotootjad projekteerivad (arvestades keskmist kasutajat) käigukastid nii nõrgaks kui võimalik ja nii vastupidavaks kui vajalik, et oleks tagatud minimaalsed kulud garantiiaja jooksul. Need on vastandlikud parameetrid, millel püütakse opereerida.

Uuri lähemalt

Kas ja kui tihti on vaja automaatkäigukasti õli vahetada

Kas ja kui tihti on vaja automaatkäigukasti õli vahetada?

Lihtne vastus on, et kui soovid, et käigukast peaks vähemalt sama kaua vastu kui näiteks sõiduki mootor, siis JAH. Kui tihti on vaja käigukasti hooldada? Näiteks maailma suurim käigukastide tootja Aisin Seiki (kuulub Fortune Global 500 listi) soovitab õlivahetust teha isegi kuni iga 2 aasta ning peale 20 000 km läbimist. 

Uuri lähemalt

mida teenindused sulle automaatkäigukasti õlivahetusest ei räägi

Mida teenindused sulle automaatkäigukasti õlivahetusest ei räägi

Käigukastid on muutunud niivõrd keeruliseks, et autotootjatel ei ole reaalset võimekust koolitada üle maailma enda esinduses nii kõrgelt kvalifitseeritud personali ja osta spetsiaalseadmeid.

Uuri lähemalt

originaalõli vs uuemad õlid

Automaatkäigukasti originaalõlid vs uuemad õlid

Igal käigukastitootjal ja ka autotootjal on enda automaatkäigukastide õlidele omad nõuded. Liialdamata võib öelda, et erinevaid õlide tootjapoolseid sertifikaate/koode on sadu. Isegi autoremondi töökodadel ja varuosade müüjatel käib seal orienteerumine üle jõu, rääkimata siis tavakasutajast.

Uuri lähemalt

millest kujuneb õlivahetuse teenuse hind

Millest kujuneb õlivahetuse teenuse hind?

Teenuse hinna määrab mitu komponenti – töö ajakulu (keerukus), varuosade maksumus ehk õli kogus, õli mark/tüüp, tihendi ja filtri hind.

Uuri lähemalt

käigukasti, mitte automargipõhine lähenemine

Käigukasti-, mitte automargipõhine lähenemine

Enamus meist suudab tänaval auto margi neile peale vaadates kindlaks teha või vähemalt teame, mis auto meil endal on. Automaatkäigukastidega on olukord tunduvalt keerulisem. Tihtipeale ei tea isegi remondiettevõtted, mis tootja automaatkäigukast sõidukil all on. Miks see nii on?

Uuri lähemalt

Mis konkreetset kasu ma saan, kui ma õli vahetan vs ei vaheta

Mis konkreetset kasu ma saan, kui ma õli vahetan vs ei vaheta

Käigukasti õli ei ole igavene. Marketingitermin „lifetime“ tähendab, et käigukasti õli on eluaegne, mitte aga igavene. Kahjuks pole tema eluaega kuskil defineeritud.

Uuri lähemalt