#1 Miks on vaja automaatkäigukasti hooldada - Hõbenool OÜ


Lühidalt öeldes on käigukasti vaja hooldada, sest selle sees olev õli kulub ära. Kõlab võibolla imelikult, aga kui sa edasi loed, saad teada, mis automaatkasti õliga täpsemalt juhtub. Pärast seda pole selles sinu jaoks enam midagi imelikku ja võibolla mõtled oma auto käigukasti hooldusele isegi.

Igatahes. Kui sa meie varasemaid postitusi lugenud oled, siis tead, et käigukasti õli ei olegi niivõrd õli, kui pigem tehniline vedelik, (kasutatakse lühendit ATF), mis koosneb baasõlist ja sellele väga olulisel määral lisatud muudest ainetest.

Sellel on mitu ülesannet: määrida, jõudu edasi kanda, toimida hüdraulilise õlina, kaitsta metallpindu oksüdeerumise eest, jahutada, olla sideaine siduriketaste vahel, puhastada, kaitsta tihendeid kõvenemise eest jne. Tegime käigukasti vedeliku ülesannetest põhjalikumalt juttu selles postituses. Kui õli enam üht neist ülesannetest täita ei suuda, muudab see omakorda ka teiste ülesannete täitmise võimekuse halvemaks.

Miks on vaja käiguaksti hooldada väike

Friktsioonarv ehk hõõrdetegur

Kasutasime eespool väljendit õli „kulub ära“. Nii see tõesti on, sest tegemist on kõrgtehnoloogilise tootega, mis kaotab aja jooksul kõrgetel temperatuuridel osaliselt oma võimed; selle keemiline koostis muutub ja halveneb. Millised omadused muutuvad kiiremini ja millised  aeglasemalt, sõltub nii kasutajast, käigukasti tüübist kui ka keskkonnast.

Üks oluline parameeter, mille muutumist ka tavakasutaja käiguvahetuse hetkel tunneb – kas käiguvahetus on pehme või mitte –, on õli friktsioonarv ehk hõõrdetegur. Hõõrdetegurist oleme pikemalt kirjutanud selles postituses: Mis on automaatkäigukasti õli hõõrdetegur.

Oluline on, et friktsioonarv ei sõltu mitte ainult õlist, vaid ka siduriketaste materjalist ja käigukasti tarkvarast. Seetõttu ongi äärmiselt oluline, et käigukasti läheks õli, mille omadused on kooskõlas käigukasti enda materjalide ja juhtsüsteemidega. Sama käigukast, mis on BMW või Audi all, kasutab näiteks erinevat õli ja põhjus peitub tarkvaras, millega käigukaste juhitakse. Ühel juhul arvestatakse, et kasutusel on ülilibe õli, teisel juhul mitte.

Sellepärast ei ole tark käigukastis universaalõlisid kasutada. Ärge seda tehke.

Õli saastumine

Teine ja tegelikult veelgi olulisem faktor on õli saastumine erinevate abrasiivsete osakestega. Käigukast paraku kulub ja selle käigus satub õlisse terase, alumiiniumi ja pronksi tolmu ning lisaks ka siduriketaste kattematerjali (väga sarnane puuvillakiududega) – ühesõnaga kõike, millest käigukast tehtud on.

Käigukasti õlifiltri peamine ülesanne on takistada suuremate tükikeste sattumist juhtsüsteemidesse e. hüdraulikaplokki. Metallitolmu filtreerimiseks kasutatakse seal magnetit, kuid tugeva kulumise korral ei suuda see kogu metallitolmu kinni hoida, alumiiniumi ja pronksi tolm liikleb vabalt käigukastis ringi ja ladestub.

Mida rohkem on abrasiivi, seda tugevamalt käigukast omakorda kulub ehk siis tekitab ringprotsessina abrasiivi juurde. On oht, et suure mustuse korral filter ummistub – see omakorda toob kaasa rõhu languse käigukastis, mille tagajärjed on käigukasti tervise jaoks katastroofilised.

Õhuniiskuse sattumine käigukasti

Kolmas häda, mis automaatkasti õli mõjutab, on õhuniiskuse sattumine käigukasti. Käigukast ei ole hermeetiline agregaat – käitamisel tema temperatuur tõuseb ja õhk surutakse välja. Iga kord kui auto välja suretate, imeb käigukast jahtumisel umbes pool liitrit niisket õhku endasse, mis halvendab õli omadusi. Eriti oluline on see lühikeste sõitude puhul, kus niiskus ei saa käigukastist välja aurata. Pikaajaliselt on õhuniiskusel oluline mõju käigukasti terasdetailidele.

Kõrge temperatuur

Kõige suurema käigukasti õli omaduste mõjutaja kirjeldamise jätsime viimaseks. Selleks on kõrge temperatuur. Käigukasti töötemperatuur on tavaliselt 80-90 C, kuid rasketes tingimustes või kuumal päeva linnaliikluses võib temperatuur tõusta isegi üle 120 C. Kui nüüd arvate, et teie rahuliku sõidustiili juures ei tõuse temperatuur kunagi nii kõrgele, siis päris nii see pole. Käiguvahetuse puhul toimub siduriketaste vahel õli hetkeline temperatuuri tõus – seega õli vananeb ka rahuliku sõidustiili puhul.

On teada fakt, et süsivesikute oksüdeerumisaste suureneb umbes kaks korda iga 10 C kohta kui temperatuur on üle 80 C ning rusikareeglina lüheneb õli eluiga kaks korda iga 20 C kohta üle 80 C kuumusel. Õli muutub pruuniks ja talle tuleb kärsahais juurde. 120 C juures avaldab temperatuur mõju ka kummist tihenditele, vähendades nende elastsust, mis omakorda tähendab võimalikke lekkeid ja rõhukadusid süsteemis.

Kuumuse tõttu muutuvad käigukasti õlis oleva lisamanused, mis teevadki temast tegelikult väärt kauba. Temperatuuri tõustes purustatakse keerukad molekulid lühemaks ja seetõttu õli keemiline koostis ajas muutub. Samal ajal kui temperatuur kahjustab õli omadusi, tekib õli sisse lakitaoline ollus ja see ladestub ülitäpsetele juhtploki sisepindadele (nt. kinni kleepuvad solenoidid) ning käiguvahetus halveneb veelgi. Sõitja jaoks tähendab õli „ära praadimine“ seda, et käiguvahetus muutub pehme asemel juba tuntavaks.

Selle probleemiga on maadelnud nii Mercedes-Benzi kui Audi insenerid. Mercedese 7- ja Audi 6-käigulistes käigukastides ilmnes probleem, kus kergel koormusel oli käiguvahetusel tunda jõnksu. See probleem raviti tarkvara uuenduse ja uuema õlitüübiga, mis on temperatuurile vastupidavam ning samuti juba algselt libedam ehk madalama hõõrdeteguriga.

Käigukasti õli jahutatakse, tavaliselt kasutatakse selleks vedelik-vedelik soojusvahetit. See tähendab, et mootori jahutusvedelik jahutab käigukasti õli, kui nad kohtuvad ühes ja samas radiaatoris, olles kumbki eraldi sektsioonis (sisuliselt radiaator radiaatoris). Sõnasse jahutamine  tuleks muidugi reservatsiooniga suhtuda. Mootori enda jahutusvedeliku normaalne temperatuur, on tavaliselt kuskil 90C. Mõõtmistulemused näitavad, et kui käigukasti kõige kuumematest osadest pärit kuum õli on enne jahutussüsteemi jõudmist temperatuuriga 120-130C, siis pärast jahutamist väheneb temperatuur kõigest 10-20%.

Seega mootori jahutussüsteemi rikked (madal vedeliku tase, kehv jahutusvedeliku pump, rikkis termostaat, saastunud radiaator jne), põhjustavad ka käigukasti temperatuuri tõusu. Lisaks ei tasu alahinnata ka käigukasti soojusvaheti enda saastumist seestpoolt. See on oluline ja vajaks teatud juhtudel jahutusradika uuendamist. Teatud tüüpi käigukastidel on juba tootjatehases paigutatud liiga väike jahutusradikas (VW Transporter, võimsamad VW Passatid, Nissan Pathfinder jne).

Ilmselt pole vaja rohkem midagi lisada. On enam kui selge, et midagi jäävat siin ilmas ei ole ja automaatkäigukasti õli vananeb nagu iga teinegi asi. Selleks, et su käigukasti tervis korras oleks, tulekski temaga hoolduses käia.