käigukastipõhine lähenemine

Enamus meist suudab tänaval auto margi neile peale vaadates kindlaks teha või vähemalt teame, mis auto meil endal on. Automaatkäigukastidega on olukord tunduvalt keerulisem. Tihtipeale ei tea isegi remondiettevõtted, mis tootja automaatkäigukast sõidukil all on. Miks see nii on?

Esiteks seetõttu, et nad ei ole nii kuulsad kui sõidukite brändid. Kas olete näiteks kuulnud firmasid nimega Getrag, Borg Warneg, JATCO, Aisin Seki või ZF? Ometi pärinevad enamus Eesti teedel sõitvate autode automaatkäigukastid just nendest tehastest.

Teine põhjus seisneb selles, et isegi ühel ja samal sõidukil võib sõltuvalt mootori võimsusest olla erinevate tootjate automaatkäigukastid.

Näiteks C5 kerega Audi A6 omab 5 erinevat automaatkäigukasti kahelt erinevalt tootjalt ning neis oleks otstarbekas kasutada vähemalt kolme erinevat õli.

Autotootjad vs käigukastitootjad

Kui veel 10 aastat tagasi pakkus enamus autotootjaid enda varuosakataloogis väga paljusid automaatkäigukasti detaile, siis nüüdseks on sellest loobutud. Autotootja võtab käigukasti kui ühtset koostu.

See võib tunduda uskumatuna, kuid kuna moodsad automaatkäigukastid on niivõrd keerulised, ei paku paljud autotootjad automaatkäigukastidesse originaalvaruosi, remondijuhendeid ega muud vajalikku infot.

Põhjus peitub majanduslikus otstarbekuses – autotootjal ei ole mõttekas nõuda diileritelt üle maailma, et viimased koolitaksid spetsialiste ja ostaksid eriseadmestiku. See kõik on lihtsalt liiga kuluks ja keerukas.

Paraku lõppkliendile on see samuti seetõttu kulukam, kuna autotootja pakub hädasse sattunud kliendile vaid võimalust soetada üle 5000 euro maksev uus käigukast. Ka originaalpakendis käigukastiõli eest ollakse valmis suhteliselt kõrget hinda küsima.

Käigukastipõhine lähenemine

See on ka põhjus miks me ei lähene automaatkäigukastide hoolduse ja remondi puhul mitte sõiduki-, vaid automaatkäigukasti tootja põhiselt.

Näiteks Audi käigukasti ei vaadelda mitte kui Audi toodangut, vaid tegeliku tootjafirma ZF, LUK, BORG või WARNER agregaati.

See eeldab muidugi remondiga tegelevalt ettevõttelt spetsiaalseid otsekontakte käigukasti tootjafirmadega või vähemalt nende esindajatega/varuosade tarnijatega.

Kokkuvõttes tagab see aga parema informeerituse, tehnilised remondijuhendid, peaaegu täieliku varuosatarne ning kindlasti oluliselt soodsama hinna.