3 käiguvahetusega seotud müüti väike

Müüdid on midagi, millega peavad võitlema iga valdkonna spetsialistid. Ikka leidub keegi, kes nö teab paremini, ja ka neid, kes neid paremini teadjaid usuvad. Ja nii uskumatu kui see ka pole, siis isegi sellise asjaga seoses nagu automaatkäigukasti õli vahetus, on ringlemas terve hulk valearusaamu ja kuulujutte. Lükkame kolm kõige levinumat müüti nüüd järgemööda ümber. Loe, ja vaata, kas ka sina oled mõnda neist varem kuulnud ja uskuma jäänud.

Müüt nr 1. Toimivat süsteemi ei ole vaja näppida.

Huvitav-huvitav. Küsime vastu, et kas hooldust tuleks teha ennetavalt või siis, kui kulumine on juba intensiivne? Kas mootori õli vahetatakse siis, kui sellel on veel korralikud omadused mootorit kaitsta või siis, kui juba „tagant toss paistab“? Kas rehve tuleks vahetada siis, kui traadid väljas või kui mustri jääksügavus lubab veel ohutult liigelda?

Siin ongi meie vastus esimese müüdi levitajatele: probleemide ennetamine on igal juhul odavam ja vähem stressi tekitavam, kui nende lahendamine.

Müüt nr 2. Käigukasti dünaamiline õlivahetus peseb mustuse lahti (ummistab filtri, solenoidid, peened kanalid).

Kui kuulujuttude levitajad teaksid, kuidas ja millistel koormustel automaatkasti õlivahetus toimub, siis nad sellist juttu ei räägiks. Huvitav, kuidas seesama mustus ei ummista käigukasti solenoide või peened kanaleid, kui täiskoormusel kiirendatakse? Õlivahetuse käigus (tõstuki peal sõites) on käigukasti koormamine kordades, kui mitte kümnetes kordades väiksem, kui autoga sõites.

Õli ringiliikumise kiirus käigukastis on võrreldamatult suurem autoga liikluses sõites, kui mistahes õlivahetusprotsessis. Ainuke erinevus seisneb selles, et õlivahetuse käigus lastakse autol endal (mitte õlivahetuse masinaga) must õli välja pumbata. Lisaks vahetatakse hiljem ka must filter ning puhastatakse magnetid rauatolmust.

Nii, teinegi müüt edukalt ümber lükatud. Võtame ette kolmanda.

Müüt nr 3. Käigukasti õlivahetus rikub käigukasti.

Selliste kuulduste levitajad teavad tavaliselt kedagi, kes teab kedagi, kellel just nii juhtus. Oleme nõus, et kui vahetada õli viletsas ja tegelikult juba liiga kulunud käigukastis, siis võib tõesti viga hoopis süveneda ehk sellel müüdil on omamoodi alus olemas. Aga kordame, et jutt käib ainult liiga kulunud ja katkistest käigukastidest!

Seetõttu on väga oluline enne õlivahetust käigukasti testida. Paneme sulle südamele, et kui õli vahetatakse käigukastis, mida ei ole piisavalt testitud, võib olla tegemist sinu raha raiskamisega, sest käigukast võib juba olla juba liiga kulunud ning katki ja õlivahetus ei muudaks enam midagi.

Usume, et veensime sind – neil müütidel ei ole alust. Kui oled kuulnud veel mõnda kuulujuttu, mis automaatkasti õlivahetuse kohta käib, siis anna sellest meile teada. Me kas kinnitame või lükkame need ümber.

Ja kui olid varem mõnd müüti uskunud ja oma käigukasti hooldust edasi lükanud, siis tule nüüd ja vaatame need asjad üle.