kui tihti on vaja automaatkäigukasti õli vahetada

Kui soovid, et käigukast peaks vähemalt sama kaua vastu kui näiteks sõiduki mootor, siis on vastuseks JAH.

Kui tihti on vaja käigukasti hooldada? Näiteks maailma suurim käigukastide tootja Aisin Seiki (kuulub Fortune Global 500 listi) soovitab õlivahetust teha isegi kuni iga 2 aasta ning peale 20 000 km läbimist.

http://www.aisinaftermarket.jp/en/products/atf/images/atf_a2_CFEx_AFW+.pdf

Antud käigukasti kasutavad Toyota, Volvo, Saab, Opel, Lexus, Mitsubishi, Suzuki, Subaru jt. autotootjad.

Saksamaa käigukastide tipptootja ZF soovitab õlivahetust teostada iga 8 aasta tagant või 100 000 km läbimisel.

https://aftermarket.zf.com/remotemedia/lol-lubricants/lol-en/lol-te-ml-11-en.pdf (lk 4)

Õlivahetuse intervalli paneb tegelikult paika käigukasti tüüp ning ka tugevus ehk kui pikaks ressursiks on ta projekteeritud.

Üldiselt võiks arvestada, et tänapäevaste sõidukite mootoritel ei ole korraliku hoolduse puhul probleem 500 000 km läbimine, aga hooldamata käigukast on suure tõenäosusega selleks ajaks juba kindlasti remonti vajav.

Käigukasti tootjad soovitavad käigukasti hooldada järgmiste intervallidega:

Planetaartootjafirma Aisin soovitus 20 000 km või 2 aastat (soovitus Jaapani ja USA suurlinnadesse kõrgetel temperatuuridel)
Planetaartootjafirma ZF soovitus 80 000 – 100 000 km või 8 aastat
DCT40 000 – 60 000 km
CVT40 000 – 60 000 km

Autotootjate hooldusraamatud varieeruvad päris suures ulatuses. Näiteks samale CVT variaator käigukastile võib olla nõutud iga 40 000 miili tagant hooldus USAs, kuid Euroopas on ta „eluaegse õliga täidetud“. Sama käigukasti tuleb ühel mudelil hooldada, kuid teisel jällegi mitte. Reeglina on autotootjad USA turule veidi karmimad nõuded kehtestanud.

Hõbenoole statistika

Meie statistika näitab, et 5000st sõidukist, mis meie juurde hooldusesse on tulnud, on 5-7% autoomanikke sellega tegelikult juba hiljaks jäänud.

Need on sõidukid, millele me ei soovita hooldust teha, sest see on sisuliselt raha raiskamine – käigukast ei saa vaid tänu õlivahetusele korda.

Küll aga oleme näinud päris palju murelikke kliente kes tulevad remonti nii, et käigukastis on juba uus õli sees. Põhjenduseks öeldakse, et X teenindus soovitas õli vahetusega proovida – ÄKKI saab korda.

Seetõttu me Hõbenooles testimegi iga sõidukit enne õlivahetust piisavalt põhjalikult, et vältida raha raiskamist.