Mis kasu ma saan, kui ma õli vahetan vs ei vaheta

Käigukasti õli ei ole igavene. Marketingitermin „lifetime“ tähendab, et käigukasti õli on eluaegne, mitte aga igavene. Kahjuks pole tema eluaega kuskil defineeritud ja autotootja lähtub esimese kasutaja sõiduki kasutamise east.

Käigukasti tootjad soovitavad õli vahetada iga 80 000 – 120 000 km (erandjuhul CVT käigukastid 40 000- 60 000 km) järel. Kui käigukasti õli mitte vahetada siis võiks sõltuvalt sõidustiilist ja käigukasti tüübist lugeda käigukasti elueaks 200 000 – 300 000 km.

Tavaliselt hakkavad selle vahemaa läbimisel tõsised kulumisest tingitud häired, mis teatud juhul eeldavad isegi uue kasutatud käigukasti ostmist (remont on liiga kallis). Väga paljud kasutatud autod, mis Lääne-Euroopast Eestisse tuuakse, on muudetud odomeetriga ja tegelik läbisõit on oluliselt suurem.

Kui käigukastis õli ei vahetata, muutuvad õli omadused. Kuumuse tõttu hekseldatakse õli molekulid lühemaks, lisandid kaotavad ajapikku enda töövõime ning abrasiivosakeste kontsentratsioon aina suureneb.

Kuna õli omadused on muutunud, avaldub see eelkõige kahes aspektis: esiteks käigukasti käiguvahetus ning hüdromuhvi töö ei ole nii hea kvaliteediga kui korras õliga (nõksud, jõnksud, värinad, pöörete kõikumised käiguvahetusel ja ühtlase sõiduga) ning teiseks käigukasti detailide suurenenud kulumine.

Mis täpselt käigukastis kuluma hakkavad? Selleks on nii sidurikettad (neid on käigukastis ca 30-50 tk.), tihendite juhtpinnad, laagrid ning mis kõige olulisem – väga täpselt töödeldud hüdraulika plokk. Viimane juhib kogu käigukasti tööd.

Suure kulumise tagajärjel võib käigukast sõna otseses mõttes ära kärsata (põlenud sidurikettad), katki minna (purunenud laagrid) või pöördumatult ära kuluda (hüdraulikaplokk). Küsimus ei ole, KAS need sümptomid tulevad, vaid MILLAL see juhtub.

Käigukasti õli mitte vahetades hoiate te kokku õlivahetuse hinna – reeglina 150-450 € ning käitute vastupidiselt käigukasti tootja soovitusele. Automaatkäigukasti täieliku remondi maksumus on tavaliselt 1500 – 4500 € vahemikus. Harvad pole ka juhtumid, kus remonti enam ei saa teostada, sest elutähtsad detailid on purunenud.

Käigukasti õli vahetades pikendate te oluliselt käigukasti eluiga. Regulaarsel käigukasti hooldamisel ei vaja enamus käigukastid remonti.

Õli vahetadesÕli mitte vahetades
Kulutan õlivahetusele 1/10 käigukasti eeldatavast remondieelarvestSäästan 100 % õlivahetuse raha 150-450 €
Suure tõenäosusega ei pea remonti tegemaPikemas perspektiivis riskin käigukasti remondiga (ca 10 korda õlivahetuse summa)

Alljärgnev näide on Mercedese 7-käigulise käigukasti kohta, kui eeldada käigukasti riknemist 300 000 km läbimisel

HetkelinePikk perspektiiv (nt 300 000 km)
Kulu õli mitte vahetades0 €2500-4300 €
Kulu õli vahetades300-350 €600-900 €