automaatkäigukasti originaalõli

Sõidukitootjad ei ole määrdeainete tootjad. Harva, kui sõidukitootja üldse enda margile automaatkäigukastigi valmistab. Tavaliselt kasutatakse selleks spetsiaalseid firmasid.

Igal käigukastitootjal ja ka autotootjal on enda automaatkäigukastide õlidele omad nõuded.

Liialdamata võib öelda, et erinevaid õlide tootjapoolseid sertifikaate/koode on sadu. Isegi autoremondi töökodadel ja varuosade müüjatel käib seal orienteerumine üle jõu, rääkimata siis tavakasutajast.

Keerukust lisab asjaolu, et ükski auto- ega ka käigukastitootja ei ole ise õlide valmistaja. Kasutatakse ikka spetsiaalseid firmasid, lihtsalt ATFi (automatic transmission fluid) retsept ning minimaalsed omadused pannakse paika koostöös käigukasti ning määrdeainete tootjaga.

Loomulikult kindel valik on alati kasutada autotootja nii öelda originaalõlisid. See tähendab, et käigukast saab selle ATFi, mis vastas vähemalt käigukasti projekteerimisel tema nõuetele. Siin on aga kaks olulist faktorit – aeg ja hind.

Aeg

Tihti ei ole autotootjad enda õlinorme uuendanud. 90ndate alguses projekteeritud käigukasti pakub autotootja endiselt väga vana retsepti järgi valmistatud viletsat toodet. Samal ajal on käigukasti tootja enda õlide retsepte uuendanud ja vanad kehtetust tunnistanud.

Hea näide on siinkohal BMW, kes muuhulgas pruugib Prantsusmaal valmistatud GM käigukaste. Teatud tüüpi kastidel käsib BMW ikka veel Dexron II vanakooli Texaco ETL 7045E (BMW tootekood 83 22 0 403 248) õli kasutada. Seevastu käigukastitootja GM väidab, et Dexron II norm on kehtivuse kaotanud ja tagasiulatuvalt võib kasutada uuemat Dexron VI õli.

See tähendab seda, et te saate 2017. aastal 1996. aasta õli uuena osta, kuigi käigukasti tootja on viimase uuenduse teinud aastal 2006 ja vana normi kehtetuks tunnistanud.

Ka BMW-l on antud õli tootevalikus olemas (BMW tootekood 83 22 0 432 807), mis on mõeldud uuematesse 6-käigulistesse GM automaatkäigukastidesse, kuid teile seda kahjuks ei pakuta (kui te just ise seda eraldi ei küsi).

Sarnaseid näiteid võib tuua ka Audi/VW ja Mercedese varuosakataloogidest. Kindlasti ei juhtu halba, kui kasutada vanatüübi õli, kuid käigukasti tootja on ette näinud juba uuemad määrdeained, mille temperatuuri taluvus ja määrimisvõime on tunduvalt suuremad.

Vihjena saab öelda, et käigukastiõli vananemise peapõhjuseid ongi kõrge temperatuur ja sellest tingitud protsessid ehk uuema retsepti järgi valmistatud õli on tunduvalt kauem töövõimeline.

Hind

Originaaltoote puhul on suhteliselt kindel, et klient maksab õli eest 3-10 korda rohkem kui õiglane hind on. Mis on õiglane hind ja kust seda leida? Kui on teada, kes antud õli autotootjale tarnib või mis on õli täpne retsept, saab originaaltoote või samaväärse asendustoote osta otse õlitootja käest ja loomulikult oluliselt soodsama hinnaga.

Siin muidugi tuleb olla ettevaatlik, sest määrdeainete tootjate marketingiosakonnad on väga osavad tõega manipuleerima. Enda pakendile soovitakse panna vastavus väga paljudele sertifikaatidele, kuid kasutatakse veidi pehmemat sõnastust „recommended“ ehk siis soovitust. Rusikareedel on, et mida pikem sertifikaatide nimistu pakendil on, seda ettevaatlikum tuleks olla.

Hinna kohta üks eriti ekstreemne näide. Tegemist on ZFi käigukastides pruugitava õliga, mille tootjaks on Shell. Enda tehasest müüb Shell õli ainult autotootjale ja ka käigukasti tootjale. Seda käigukasti kasutavad 8-käigulised Audi, BMW, Jaguar, Rover, Jeep. Alfa Romeo, Bentley, Chrysler, Dodge, Maserati, Porche, Volkswagen jt. Allpool väike ülevaade täpselt samast originaalõlist, mille hinna paneb paika pudelil ilutsev autotootja logo.

VW/AUDI esindused (G 060 162 A2) - originaal64 €/L
BMW esindus ( 83222152426) - originaal57 €/L
Land Roveri esindus (LR023288) - originaal109 €/L
JEEPi esindus (68218925AA) - originaal65 €/L
Hõbenool (ZF LF8) - originaal18,5 €/L

Loomulikult saab ka osta mitteoriginaal õli. Siiamaani pole siiski turul usaldusväärset toodet, mida me julgeksime soovitada. Liiatigi küsitakse ka täiesti tundmatute mitteoriginaal õlide eest, mis on värvitud mürkroheliseks, suhteliselt kallist hinda (20-30 €/L).