7 küsimust käigukasti hooldusettevõttele

Käigukastide hooldusettevõtteid on turule lisandunud väga mitmeid. Hea konkurents on alati edasiviiv jõud, kuid kui tegemist on kliendi petmisega (kas siis enda rumalusest või kasumijanust), ei ole see aktsepteeritav. Kindlasti on Eestis mitmeid usaldusväärseid ettevõtteid, aga on ka neid, kellest tasuks ehk eemale hoida. Anname mõned soovitused, kuidas terad sõkaldest eristada.

Mida küsida dünaamilise õlivahetuse ettevõttelt?

  • Uurige kõigepealt, kas ettevõte teab TÄPSELT, mis tüüpi ja mis käigukasti mudelit Teie autol kasutatakse. Võib-olla hinnapakkumises ei tooda tõesti välja täpset marki, kuid varuosade õigeks valimiseks ja eelkõige ATFi (automaatkäigukasti õli) õigeks valikuks on see kriitilise tähtsusega. Seega küsige kasti numbrit või koodi! Kindlasti ei piisa vastusest, et tegemist on 5-käigulise BMW või Nissani variaatorkäigukastiga. Usaldusväärne vastus oleks BMW 5HP19 või Nissani JF011E ehk RE0F10A. Täpse koodi tundmine lisab usaldusväärsust, et teine osapool teab, millega ta tegeleb.
  • Küsige, mida teenus täpselt sisaldab – kas hind sisaldab varuosi (filter, tihend, ATF), õlivahetust, vajadusel käigukasti õpetamist ehk adapteerimist jne. Juhul kui teile antakse üldine vastus stiilis “teenus maksab 250€”, siis soovitame ettevaatlik olla. Teenuse koguhind peaks olema summeeritav üksikutest osadest ja pakkumises korrektselt välja toodud. Küsige, kas on mõni lisatöö, mida VÕIB OLLA tarvis teha (nt. mõnel ettevõttel on käigukasti õpetamine eraldi hinnakirjas).
  • Kas hind sisaldab käibemaksu või mitte? Eriti need ettevõtted, kes armastavad ainult sularaha eest asju müüa, jätavad sellise halli ala, kui tööde eest maksmise hetk kätte jõuab, mil kliendile öeldakse 20-protsendiline lisahind. Ilma arve/tšekita on Teil hiljem väga keeruline nõuda tööde heastamist Tarbijakaitseseaduse tähenduses. Ja üldse, miks peaks põrandaalust majandust toetama?
  • Uurige, mis tüüpi ja mis marki ATFi (automaatkäigukasti õli) käigukastis kasutatakse. Kas tegemist on litsentseeritud õliga või asendustootega? Teatud juhtudel on ka asendusõli hea valik, kuid ettevõte peaks seda kindlasti oskama põhjendada (nt. õli asendamine uuemaks õliks vms.). Erinevaid nõudeid ja sertifikaate on tohutu hulk ja isegi autovaruosade edasimüüjad ei suuda selles maailmas tihti adekvaatselt opereerida, rääkimata tavateenindustest. Põhjus ei ole nende ettevõtete pahatahtlikkus, vaid informeerimatus – nad kasutavad õlifirmade universaalseid tabeleid ja väga tihti tuleb ette, et nendes on nii ebaloogikat, sulaselgeid valesid kui ka andmetega manipuleerimist. Kindlam valik õli ostmisel on teha seda autoesindusest, kuid sellisel juhul maksate õli eest 3-5 korda rohkem kui oleks õiglane.
  • Uurige, kui kaua teenus aega võtab ja kas tegemist on ootetööga. 3-4 tunnine teenus viitab asjaolule, et tööd tehakse väga harva ja mingid protseduurid võib-olla veidi logisevad. Pikk aeg ei tähenda paremat teenust, pigem ajaga ebaotstarbekalt ringi käimist.
  • Küsige, kas enne õlivahetust teostatakse ka sõidukile testimine, et veenduda käigukasti korrasolekus. Ärge ajage veakoodide lugemist segi korraliku diagnostikaga (Loe täpsemalt siit: Milleks õlivahetusele eelneb kontroll).
  • Kas käigukasti hoolduses kasutatakse pesuainet või mitte? Raputame tuhka pähe ja tunnistame, et ka meie oleme reklaami ohvriks osutunud. Peale 500 sõiduki õlivahetust veendusime, et suurim tulu pesuaine kasutamisest on otsene tulu pesuaine müüjale. Seega alates 2012. aastast ei ole me pesuainet kasutanud, sest me lihtsalt ei ole veendunud, kas see üldse töötab nii nagu vaja. Lisaks ei ole võimalik seda hiljem käigukastist isegi teoreetiliselt 100% välja saada.