Planetaar automaatkäigukast

AT (Automatic Transmission) ehk nii-öelda tava-automaat. Käigukasti tootja ZF sõnul on tänapäeva planetaar-automaatkäigukast  „innovatsiooni suursaavutus“.

Seda tüüpi käigukasti alguseks loetakse erinevatel hinnangutel 1940-ndaid aastaid, kui kasutusele tuli 4-käiguline Oldsmobile Hydra-matic. Tegemist on kõige keerukama käigukasti tüübiga, kus on kasutusel erinevad hammasrataste mehhanismid (planetaarid), mille abil saavutatakse erinevad ülekanded ehk käigud.

Erinevaid hammasrattaid hoitakse kinni või seotakse omavahel erinevate siduritega. Reeglina on nendel käigukastidel kasutusel hüdromuhv e. turbiin. Tegemist on käigukastiga, mis suudab automaatkäigukastidest kõige suuremat võimsust edasi kanda (loe: on kõige tugevam), aga ka kõige suurema massiga ning ühtlasi kallim toota.

Seetõttu kasutatakse 6-, 7-, 8- ja 9-käigulisi planetaarautomaate enamasti võimsatel autodel ja pigem premium klassis. Kui varem keskendusid käigukasti tootjad kütuse kokkuhoiu saavutamise eesmärgil sellele, kuidas võimalikult palju käike juurde „leiutada“, siis praegune tase (8- ja 9-käigulised kastid) on viinud selleni, et optimaalsem on vähendada liikuvate osade massi, kasutada spetsiaalselt vedelamaid õlisid ning lisada käigukastile start-stop funktsioon ning samuti hübriidajam (elektrimootor koos generaatoriga).

Erinevad kaubamärgid

Tihti on kuulda, et „minu autol on Tiptronik käigukast“. Tegelikult on see termin Porsche registreeritud kaubamärk, mis on litsentseeritud VW Grupile ja Land Roverile. Paljud kasutavad seda terminit ekslikult, kui mõeldakse tavalist planetaarkäigukasti, millel on olemas manuaalne alla ja üles lülitamise võimalus (+- režiim käigukastil). Selline funktsioon – anda käiguvahetus hoopis juhi käsutusse (käigukangil +- režiim) – on tegelikult paljudel käigukastidel.

Kunagi oli see tugev müügiargument ja kajastus ka kõlavates terminites:

VW, Audi, SEAT – Tiptronic
Kia – Sportmatic
BMW – Steptronic
Chrysler – AutoStik
Mercedes – G tronic
Nissan – Dualmatic
Toyota – ECT
Volvo – Geartronic
Saab – Sentronic
Opel – ActivSelect
Peugeot – 2Tronic
Mazda –  ActiveMatic
Mitsubishi – INVECS ja Sporttronic; jne.

PLUSSID – mugav paigaltstart, suur momenditaluvus, käikude lülitus tugeva koormuse all.

MIINUSED – kallis ja keeruline toota, suur kaal, madalam efektiivsus (eelmiste põlvkondade kastidel), keeruline ja kallis remontida.

Huvi korral saad vaadata seda videot: