Variaatorkäigukasti konstrueeris tegelikult Leonardo da Vinci juba 1490. aastal. Esimese patendi võttis seevastu Daimler ja Benz 1886, aga populaarseks sai ta alles 1950-ndatel, kui Hollandi firma van Doorne tutvustas ilma käikudeta käigukasti enda DAF bussidel.
Variaatorkäigukastidel on väga mitmeid erilahendusi, kuid enamasti koosneb ta kahest rattast/plokist, mille vahel on kas rihm või kett. Sujuvalt vedava ja veetava ratta diameetri muutmine annabki tulemuseks, et käiguvahetusi ei ole ja sujuvalt liigutakse ühelt käigult teisele.
Sellisel käigukastil on tegelikult lõputu arv erinevaid käike ja ta erineb seetõttu väga tugevalt tavalisest planetaarkäigukastist. CVT käigukastiga ei ole käiguvahetusi tunda, sest neid ei olegi.
Käigukasti eeliseks on see, et juhtplokk seadistab alati kõige optimaalsema ülekande (“käigu”), et kütusekulu oleks võimalikult minimaalne. Puuduseks on nende käigukastide vastupidavus, kallis remont ja suhteliselt väike võimsuse ja pöördemomendi taluvus.
Sellist käigukasti kasutatakse tihti väiksematel sõidukitel, millel on nõrgem mootor ja kus vähene kütusekulu on tugev müügiargument.
Käigukast on samas suhteliselt pretensioonikas. Audi loobus CVT käigukastidest täielikult ning asendas need DSG-dega. Peamine põhjus on käigukasti kulumine, kuna käigukastis on sile metallist lint/kett, mis veereb siledate metallist koonuspindade peal – arusaadavalt kasutatakse seal eriõlisid, kuid ka see ei ole piisav, et kulumist täielikult vältida.
Käigukastis tohib kasutada AINULT spetsiaalõli, sest sellel on erinõuded. Teatud CVT käigukastidel kasutatakse hüdromuhvi (Nissan, Mercedes), kuid enamasti siiski märgsidureid.
Kõige rohkem kasutatakse seda tüüpi käigukaste Aasias, vähem Euroopas ning USA-s.
Erinevate firmade turundusosakonnad on ka sellele käigukastile kõlavaid nimetusi andnud:
Audi Multitronic
Subaru Lineatronic
Nissan Xtronic
Mercedes Autotronic
Toyota Multidrive-S jne.
PLUSSID – pikendab mootori eluiga, lõputu arv „käike“, madalam kütusekulu, efektiivsem kui tavaline planetaar-automaat, väiksem kaal, odavam toota, parem kasutusmugavus (kui kast on korras ja kulumata).
MIINUSED – piiratud momenditaluvus, lühem eluiga, teatud rikete korral ei ole võimalik remontida, märgsiduritega kastidel mitte nii sujuv paigaltstart.
Huvi korral saad täpsemat infot siit videost: