Õlitase käigukastis ja kuidas seda kontrollida

Piisav käigukasti õlitase on nagu A ja O – see on absoluutselt vajalik, et käigukast saaks töötada! Käigukasti õlipump peab saama vabalt õli imeda nii külmalt kui kuumalt, nii kurvis sõites kui ka maastikul kaldu olles. Käigukasti õli on nagu vereringe, ilma selleta ei toimi käigukastis miski.

Õlivarras

Vanematel käigukastidel on olemas õlivarras, millega saab käigukasti õlitaset kontrollida ning esiveolistel asub see tavaliselt juhipoolses nurgas auto ees. Tagaveolistel enamasti kõrvalistuja pool nurgas mootoriruumi taga.

Kuna vedelikel on omadus temperatuuri tõustes paisuda, siis tuleb ka õlivarda puhul jälgida, kas kasutatakse külma (ca 20kraadist) või kuuma (ca 80-kraadist) nivood. Nende segiajamine võib põhjustada kas käigukasti alatäitmist või ületäitmist – mõlemal juhul on oht käigukasti tervisele.

NB! Osa autotootjaid on käigukasti ja mootoriõli varda suhteliselt lähestikku pannud ja seetõttu ajavad inimesed neid tihti segi või vahetavad omavahel ära. Tegu on jällegi potentsiaalse remondiga lõppeva juhtumiga!

Kui käigukastil puudub õlivarras, siis on õlinivoo kontroll raskendatud. Käigukasti küljes või põhjas on õlikork, mis on nö. väljavoolu ava, kust õige nivoo saavutamisel peab õli õrnalt välja nirisema.

Mis on kontrollimisel oluline?

Lisaks temperatuurile on väga olulised ka muud parameetrid, mida mõõtmise juures tähele panna! Esiteks peab mootor ALATI käima! Soovitav on teha lühike proovisõit (sõita kõik käigud korraks läbi) ja seejärel panna käigukang (töötava mootoriga!) P asendisse.

Võtke varras välja, puhastage ära ning seejärel pange see uuesti korraks mõõtetorusse. Vaadake varrast alati mõlemalt poolt ning lugege näiduks madalam nivoo. Tihtipeale on õli mõõtetoru tehtud nii kitsas/peenike, et varras puutub vastu toru seina ja annab teile seeläbi vale mõõtetulemuse. Seetõttu kontrollige alati varda mõlemat külge!

Hinnake õli kvaliteeti

Õlinivoo kontrollimisel hinnake ka õli kvaliteeti. Selleks võtke valge paber ja tilgutage sinna paar tilka õli. Kui tunnete kõrbehaisu, viitab see tugevale oksüdeerumisele ja enne õlivahetusse tormamist konsulteerige spetsialistiga, et ei juhtuks olukord, kus vahetate uue õli katkises käigukastis. Kui õli värvus on tumepruun või must, tuleks õlivahetus kindlasti teostada. Kui õli on ilusat punast või kollast värvi (mõnel juhul ka roheline või sinine),  ei ole vahetust veel vaja teha.

Kui tihti peaks käigukasti õli taset kontrollima?

Kui tegemist on tavasõidukiga ja autol pole välisel vaatlusel lekkeid märgata, võiks sellele küsimusele samamoodi vastata nagu mootori õlitaseme kontrollile – mõni peab piisavaks iganädalast kontrolli, samal ajal kui teine ei pööra sellele üldse tähelepanu.

Kindel on see, et enamasti tavateeninduses õlitaset niisama ei kontrollita, kui te just seda ei nõua. Juhul kui käigukastis või selle jahutustorustikus peaks olema leke, siis tuleks õlitaset kontrollida piisavalt tihti, et taibata madala taseme puhul õli juurde valada. Mida rohkem viibib sõiduk piirsituatsioonis (tugev treilerivedu, maastikul kaldu olek vms), seda tihedamini tuleks õlitaset kontrollida.