Mis on automaatkäigukasti õli friktsiooniarv ehk hõõrdetegur

Mis on automaatkäigukasti õli hõõrdetegur?

Sidurite eluiga ning maksimaalne võimekus jõudu mootorist ratasteni edasi kanda, sõltub peamiselt ketaste omavahelisest hõõrdekarakteristikast. Seega, sidurite omavaheline haakuvus on kriitilise tähtsusega ja üks olulisemaid käigukasti omadusi.

Uuri lähemalt

Õlitase käigukastis ja kuidas seda kontrollida

Õlitase käigukastis ja kuidas seda kontrollida

Piisav käigukasti õlitase on nagu A ja O – see on absoluutselt vajalik, et käigukast saaks töötada! Käigukasti õlipump peab saama vabalt õli imeda nii külmalt kui kuumalt, nii kurvis sõites kui ka maastikul kaldu olles. Käigukasti õli on nagu vereringe, ilma selleta ei toimi käigukastis miski.

Uuri lähemalt

7 küsimust käigukasti hooldusettevõttele

7 küsimust käigukasti hooldusettevõttele

Kindlasti on Eestis mitmeid usaldusväärseid ettevõtteid, aga on ka neid, kellest tasuks ehk eemale hoida. Anname mõned soovitused, kuidas terad sõkaldest eristada.

Uuri lähemalt

Automaatkäigukast ja käigukastide tüübid

Automaatkäigukast ja käigukastide tüübid

Kõigil käigukastidel on üks ühine joon – erinev ülekandekiirus sõltuvalt vajadusest ning võimalus muuta veosuunda (tagurpidi käik). Käigukaste on tegelikult väga erinevaid tüüpe ning õige levinum on nende eristamine selle järgi, kas käigu vahetamise hetkel veojõud katkestatakse või mitte.

Uuri lähemalt

Variaatorkäigukast (CVT – Continuosly Variable Transmission)

Variaatorkäigukast (CVT – Continuosly Variable Transmission)

Variaatorkäigukasti konstrueeris tegelikult Leonardo da Vinci juba 1490. aastal. Esimese patendi võttis seevastu Daimler ja Benz 1886, aga populaarseks sai ta alles 1950-ndatel, kui Hollandi firma van Doorne tutvustas ilma käikudeta käigukasti enda DAF bussidel.

Uuri lähemalt

Topeltsiduriga käigukast (DCT ehk Dual-Clutch Transmission)

Topeltsiduriga käigukast (DCT ehk DSG)

DSG käigukastide ajalugu ulatub juba enne Esimest Maailmasõda, kuid esimesed toimivad käigukastid valmistati 1980ndatel võidusõiduautodele. Viimasel kümnendil on see käigukasti tüüp teinud väga tugeva tõusu ja suurendanud enda osakaalu turul.

Uuri lähemalt

Planetaar automaatkäigukast

Planetaar-automaatkäigukast

Tegemist on kõige keerukama käigukasti tüübiga, kus on kasutusel erinevad hammasrataste mehhanismid (planetaarid), mille abil saavutatakse erinevad ülekanded ehk käigud.

Uuri lähemalt

Mis asi on ATF? Miks on automaatkäigukastis üldse õli vaja?

Käigukasti õli ei ole tavaline õli, vaid pigem väga erinevate koostisosadega kokteil. Seetõttu kasutataksegi inglise keeles lühendit ATF (automatic transmission fluid) ehk automaatkäigukasti vedelik.

Uuri lähemalt

Milleks eelneb automaatkäigukasti õlivahetusele kontroll

Milleks eelneb automaatkäigukasti õlivahetusele kontroll?

Käigukasti hooldus ei ole kindlasti imeravi käigukasti kordategemiseks. Samas iga häire käigukastis ei pruugi olla veel seotud rikkega, vaid võib olla põhjustatud ka vananenud õlist. Õige hooldusega võib pehmendada juba õli enda kulumisest või ka käigukasti kulumisest tingitud hälbeid.

Uuri lähemalt

solenoidid, mehaatroonika plokk, hüdraulika plokk

Automaatkäigukasti tarkvara – mis sellest oleneb

Käigukasti tööd juhib arvuti, mis kooskõlas mootorist tuleva infoga otsustab, mis käik, millal ja kuidas lülitada. Tundub lihtne? Paraku muutub käigukasti olukord ajas pidevalt, mis teeb selle päris keeruliseks.

Uuri lähemalt

solenoidid, mehaatroonika plokk, hüdraulika plokk

Hõbenoole seadmepark

Hõbenool kasutab enda töös spetsiaalseid automaatkäigukastide hooldus- ja remondiseadmeid. Anname lühiülevaate, alustades keerulisemast ja liikudes lihtsama poole.

Uuri lähemalt

Kui pikk on automaatkäigukasti eluiga

Kui pikk on automaatkäigukasti eluiga?

Sellele küsimusele on väga raske vastata. Autotootjad projekteerivad (arvestades keskmist kasutajat) käigukastid nii nõrgaks kui võimalik ja nii vastupidavaks kui vajalik, et oleks tagatud minimaalsed kulud garantiiaja jooksul. Need on vastandlikud parameetrid, millel püütakse opereerida.

Uuri lähemalt