Mis konkreetset kasu ma saan, kui ma õli vahetan vs ei vaheta

Mis konkreetset kasu ma saan, kui ma õli vahetan vs ei vaheta

Käigukasti õli ei ole igavene. Marketingitermin „lifetime“ tähendab, et käigukasti õli on eluaegne, mitte aga igavene. Kahjuks pole tema eluaega kuskil defineeritud.

Käigukasti tootjad soovitavad õli vahetada iga 80 000 – 120 000 (erandjuhul CVT käigukastid 30 000- 60 000 km) järel. Kui käigukasti õli mitte vahetada, siis võiks sõltuvalt sõidustiilist lugeda käigukasti elueaks 300 000 – 400 000 km.

Tavaliselt hakkavad selle vahemaa läbimisel tõsised kulumisest tingitud häired, mis teatud juhul eeldavad isegi uue kasutatud käigukasti ostmist (remont on liiga kallis). Väga paljud kasutatud autod, mis Lääne-Euroopast Eestisse tuuakse, on muudetud odomeetriga ja tegelik läbisõit on oluliselt suurem.

Kui käigukastis õli ei vahetata, muutuvad õli omadused. Kuumuse tõttu hekseldatakse molekulid lühemaks, lisandid kaotavad ajapikku enda töövõime ning abrasiivosakeste konsentratsioon aina suureneb.

Kuna õli omadused on muutunud, avaldub see eelkõige kahes aspektis: esiteks käigukasti käiguvahetus ning hüdromuhvi töö ei ole nii hea kvaliteediga kui korras õliga (nõksud, jõnksud, värinad, pöörete kõikumised käiguvahetusel ja ühtlase sõiduga) ning teiseks käigukasti detailide suurenenud kulumine.

Mis täpselt käigukastis kuluma hakkavad – sidurikettad (neid on käigukastis ca 30-50 tk), tihendite juhtpinnad, laagrid ning mis kõige olulisem – väga täpselt töödeldud hüdraulika plokk. Viimane juhib kogu käigukasti tööd.

Suure kulumise tagajärjel võib käigukast sõna otseses mõttes ära kärsata (põlenud sidurikettad), katki minna (purunenud laagrid) või pöördumatult ära kuluda (hüdraulikaplokk). Küsimus ei ole, KAS need sümptomid tulevad, vaid MILLAL see juhtub.