Automaatkäigukasti tarkvara – mis sellest oleneb?

automaatkäigukasti tarkvara - mis sellest oleneb

Kuni 1990ndate keskpaigani olid enamus käigukaste ainult mehaanilise juhtimisega. Tänapäevased automaatkäigukastid kasutavad eranditult elektroonilisi juhtplokke nagu automootoridki.

Juhtploki tööd juhib tarkvara – nt millisel pöördel toimub käiguvahetus, kui kiiresti seda tehakse jne. Tegelikult on käigukasti tarkvara ääretult keeruline, isegi keerulisem kui mootori tarkvara, seda just seetõttu, et arvestama peab nii kulumisi (mehaanilist, kui ka õli kulumist), erinevaid sõidustiile ja ka laia temperatuurivahemikku. Olete võibolla tähele pannud, et külma mootoriga (õigemini käigukastiga) sõites on käiguvahetus veidi teistsugusem kui sooja mootoriga.

Reeglina pakuvad autotootjad käigukastidele tarkvara uuendusi. See tähendab, et vana tarkvara asendatakse uuemaga. Tihtipeale on põhjusteks erinevad süstemaatilised anomaaliad käigukasti töös, mis on sundinud autotootjat asjasse süüvima ja sedasi probleeme lahendama.

Mõnikord aga on autotootja esialgse automaatkäigukasti õli uuema vastu välja vahetanud (nt Audi 6 käigulised ja Mercedese 7 käigulised automaatkäigukastid) ja sellisel juhul tuleneb tarkvara vahetuse nõue just uuemast õlitüübist. Vana tarkvara ei oska arvestada, et uut tüüpi õlil on hoopis teistsugune libedusaste ehk friktsioonarv.

Soovitatav on alati kasutada viimast võimalikku käigukasti tarkvara, sest nendes on kõrvaldatud „lapsevead“.